The EKMR401VSN471MQ50S is an Aluminum Electrolytic Capacitor.
Parametrics
EKMR401VSN471MQ50S absolute maximum ratings: (1)Category Temperature Range: -25℃ to 105℃; (2)Rated Voltage Range: 160V to 450V; (3)Capacitance Tolerance at 20℃, 120Hz: ±20% (M); (4)Leakage Current: I≤3√ ̄CV, where, I: Max. leakage current (μA), C : Nominal capacitance (μF), V : Rated voltage (V) at 20℃ after 5minutes.
Features
EKMR401VSN471MQ50S features: (1) Downsized 5mm in height from current snap-ins KMQ series; (2) Max. 50% up ripple current than same case size of KMQ series; (3) Endurance: 105℃ 2,000hrs with ripple current; (4) Rated voltage range: 160W to 450wv, Capacitance range: 100 to 3900μF; (5) for inverter control, switching power supply; (6) Non solvent-proof type; (7) RoHS Compliant.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 EKMR401VSN471MQ50S |
 United Chemi-Con |
 Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400Volts 470uF 20% Tol. |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 EKMR161VSN102MP40S |
 United Chemi-Con |
 Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160Volts 1000uF 20% Tol. |
 Data Sheet |
 EKMR161VSN102MQ30S |
 EKMR161VSN102MR25S |
 EKMR161VSN122MP45S |
 Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160Volts 1200uF 20% Tol. |
 EKMR161VSN122MP50S |
 EKMR161VSN152MA25S |
 Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 160Volts 1500uF 20% Tol. |